csgo, csgo indir, csgo yükle, csgo güncelle, csgo hileleri, csgo sunucuları, counter strike global offensive, csgo sunucu kurulumu, csgo türkiye, csgo facebook, csgo online oyna, csgo aim ayarları, csgo turnuvaları

CS:GO – Kullanıcı Ayarları


CS:GO – Kullanıcı Opsiyonları

Merhabalar.
Durum gösteriyor ki uzun yıllardan beri süregelen 1.5 ve 1.6 tutkunları olarak yeni çıkan CS sürümü Global Offensive’i baya sevdik.Sunucular kalabalık,oyuncular kaliteli ve daha üst düzey oyunlar oynamak adına kendilerini geliştirmeye devam ediyolar.Bende bu oyunculardan biri olarak CS:GO’yla yoluma devam ediyorum.
Giriş biraz resmi oldu ama söylemek istediğim bu oyunda bi hayli çok seçenek sunuldu oyunculara.Bende zaman içinde öğrendiğim grafiksel opsiyonları bu konuda paylaşıcam.Mesela crosshair konusunda birçok yenilik var hemen hemen herkese hitap edecek şekilde değiştirebiliyorsunuz bilindiği üzere.Bende biraz merak ettim ve araştırdım başka neleri değiştirebiliriz,daha iyisini elde edebiliriz diye ve DOT Crosshair yani sadece ekranın ortasında tek bir nokta şeklinde crosshair yapabildiğimizi öğrendim örneğin.Bunun dışında da birçok şey gördümama öncelikle bunu anlatayım faydalı olacağını düşündüğümden..
________________________________________________________________________________________ Counter-Strike : Global Offensive__________

● DOT Crosshair ayarları:

Can alıcı komutumuz : cl_crosshairdot “1”
Bu sadece tek dot kullanmak isteyenler için değil,klasik crosshairın tam ortasına bir nokta koymak isteyenler içinde kullanılabiliyor.Aşağıda ondan da bahsettim.

Boyut için komutumuz: cl_crosshairsize 
ve “0” değerinde yarattığı etki ;

SSde de görüldüğü gibi ortada tek bir nokta halinde bir crosshair oluşuyor.Hem bunun la hemde klasik crosshairla denemeler yaptım bununla uzak mesafelerde özellikle tabancalarla daha yüksek şansa sahip oluyorsunuz.Yanlış anlaşılmasın bu tamamen combat sırasındaki psikolojik durumunuzla alakalı.Yani normal crosshairda direk kafaya nişan almak isterken göz başka yerlere kayabiliyor ama bununla beraber tek nokta olduğu için bütün odağınızı o noktaya verip kafaya nişan alabiliyorsunuz.

Ama noktanın bir dezavantajı var default ayarlarla çok küçük ve yakın mesafe kombatlarında özellikle de grafik açısından karmaşık alanlarda gözden kaybolup sorun çıkartabiliyor.
Bunu düzeltmek için de başka bir komutumuz var o da : cl_crosshairthickness 

Bu görüntüde crosshairthickness yani kalınlığı arttırılmış olan crosshair.SSdeki değer “5

Thickness değerini büyüttüğünüzde malesef kare olarak dot crosshair da büyüyor,dairesel olarak büyümesi daha hoş olurdu.Ama boyutu size kalmış.

Rengini değiştirmek için ise bu komutu kullanıyoruz : cl_crosshaircolor 
Alabildiği değerler : {0,1,2,3,4,5}
0 = kırmızı
1 = yeşil
2 = sarı
3 = mavi
4 = açık mavi
5 = (sanırım) açık sarı

Dot ile klasik crosshairı da kullanarak kombine etmek isteyenler için de cl_crosshairsize komutunu 0’dan farklı bi değer yapıp thickness ileoynamak yeterli.
Örneğin ;

Bu SSdeki değerlerde cl_crosshairsize “4”,cl_crosshairthickness “5” olarak ayarlı.Daha farklı seçenekler için değerlerle oynanabilir

Not : Bu anlattığım özelleştirmeler sadece klasik moddaki crosshair seçeneğiyle gerçekleştirilebiliyor.
________________________________________________________________________________________ Counter-Strike : Global Offensive__________

 Viewmodel FOV(field of view).

Eskiden r_drawviewmodel komutunu 1 yapınca silah gözükür 0 yapınca silah gözükmezdi.Bu durumu farklı bi boyuta taşımışlar silahımızın dolayısıyla kolumuzun konumunu 3 parametreyle değiştirebiliyoruz :
1 = desktop
2 = couch
3 = classic

Komut : viewmodel_presetpos

Tamamiyle grafiksel bir opsiyon.Hangisi hoşunuza giderse onu kullanabiliyorsunuz ben şu an classicte devam ediyorum ama 2 numaralı değerde de silah daha yakın görünüyor daha doğrusu gerçek hayatta pusarak bekleyince nasıl bir konum alınırsa o konuma sokuyor görüntüyü.Bu da daha yakın demek…

Bu özelliği kendi isteğinize göre de kişiselleştirebilirsiniz.
Bunun için gerekli komutlar ise ;

viewmodel_fov : 54 – 68 arasındaki değerleri verebilirsiniz.Kolunuzun ve silahın ekranın altından ne kadar uzağında olması gerektiğini ayarlamaya yarar.
viewmodel_offset_x : -2 ve 2 arasındaki değerleri verebilirsiniz.Kolunuzun ve silahın X ekseninde nerde olması gerektiğini ayarlamaya yarar.
viewmodel_offset_y : -2 ve 2 arasındaki değerleri verebilirsiniz.Kolunuzun ve silahın Y ekseninde nerde olması gerektiğini ayarlamaya yarar.
viewmodel_offset_z : -2 ve 2 arasındaki değerleri verebilirsiniz.Kolunuzun ve silahın Z ekseninde nerde olması gerektiğini ayarlamaya yarar.

Koşarken silahınızın hareketi konusunda da bikaç opsiyon var.Mesela cl_bob 0 komutunu bilirsiniz.Silah yürürken ileri geri hareket etmez.
Bu sefer bunu yapmak için bikaç komut gerekiyor:

cl_bob_lower_amt ; yürürken silah birazcık geriyo doğru kayıyor ivmelenmenin doğal etkisiyle.Bunu engellemek için kullanılıyor.5-21 arasında değer alabilir.Tavsiyem “5”
cl_bobamt_lat ; yürürken silahın yatay olarak sağa sola sallanmasının komutu.aldığı minimum değer 0.1 bu sebeple bunu tavsiye ediyorum.
cl_bobamt_vert ; bu da yürürken silahın dikey olarak yukarı aşağı sallanmasının komutu.aldığı minimum değer bunun da 0.1 bu sebeple yine bunu tavsiye ediyorum.
cl_bobcycle ; bu da herkesin bildiği silahın sallanma frekansı ayarı.0.98 default değerde kalması da yeterli ama max değer olan 2’ye aldığınızda sallanmaları pek hissetmiyorsunuz.
0.1’e alınca da saçma oluyor çok hızlı ileri geri hareket ediyor frekans ayarı olduğu için en yüksek değere getirin dalgalanmayı en az hissetmek için.tavsiyem bu.

Bir de bunların dışında duck pozisyonuna geçerken silahın hareketlerini kontrol etmeye yarayan komutlar var :

cl_viewmodel_shift_left_amt ; bu komut çömelirken silahın sola kaymasının ayarını yapıyor.0 yaparsanız silah olduğu pozisyonda çömelirsiniz.
cl_viewmodel_shift_right_amt ; bu da aynı komut sadece sağa kaymasının ayarı.
Bu iki değeri 0 yapabilirsiniz ancak minimum değerler left için 0.5,right için 0.25.Bu sebeple illaki azda olsa o kaymayı görüyorsunuz.Tabiki rahatsız etmiyorsa bu değerlerle oynamamanızı tavsiye ederim.
________________________________________________________________________________________ Counter-Strike : Global Offensive__________

 GUI renkleri düzenleme.

Şimdi de GUI(Graphical User Interface) düzenlemeleri konusunda birkaç şey yazıcam.GUI dediğimiz oyunu aktif-pasif oynarken kullandığınız menüler,bildirimler,göstergeler vb. tümüne verilen addır kısaca açıklamak gerekirse kullanıcı arayüzümüz.CS:GO’da bunu değiştirmek de mümkün ancak biraz zahmetli o sebeple burda sadece tek bir göstergeyi nasıl değiştirebileceğimizi anlatacağım.Diğer kısımları da aynı şekilde kişiselleştirebiliyoruz.
Ben burda sadece sağ altta görünen imha kiti simgesinin rengini değiştireceğim.
Anlatmaya başlamadan önce değinmem gereken önemli bi konu da bu düzenlemeleri yapacağımız klasörün adresi;steam dizininize girdikten sonra ..Counter-Strike Global Offensive\csgo\resource\flash klasörüne gelirseniz .swf uzantılı birçok dosyayla karşılacaksınız.İşte bu dosyaları düzenleyeceğiz.Ama nasıl ?
-SWF decompile ederek.Bunu da herhangi bir swf decompile programıyla yapabilirsiniz ancak ben Sothink SWF Decompiler adlı programı kullandım.
İnternette 30 günlük deneme sürümünü bulabilirsiniz.İndirmeniz için gereken linki yazmayacağım buraya.
Programı indirdikten sonra açıyoruz.Sol panelde Explorer kısmından üstte verdiğim adrese geliyoruz hemen altta .swf uzantılı dosyalarımız görünüyor.Ordan örnek olarak buy_menu isimli dosyayı seçiyoruz.Seçtikten sonra sağ kısımdaki panelde buy_menu altındaki dosyaların ağaç görünümlü listesi çıkıyor.Ordan Shapes klasörüne tıklıyoruz;

Daha sonra Shape 85(imha kiti)’in üstüne gelerek sağ tıklayıp Edit diyoruz;

Edit menüsünü açtık.İmha kiti ekrana geldiğinde mouse ile bütün resmi seçili hale getiriyoruz ardından sol taraftaki renk paletinden istediğimiz rengi seçiyoruz.

Renk değiştirmesini tamamladıktan sonra sol üstten Finish Edit butonuna basarak düzenlemeyi bitiriyoruz.Ardından hemen üst panelden Saveseçeneğiyle dosyamızı kaydederek çıkıyoruz.Ama önemli bir konuya değineyim bu Save aşamasına geldiğinizde Save As kullanarak dosyayı farklı bi adla kaydedip orjinal dosyaları korumayı sağlayabilirsiniz ya da en baştan değiştirmek istediğiniz .swf dosyasının yedeğini alarak düzenlemeleri yapabilirsiniz size kalmış.ama bence en baştan yedek alın çünkü sonradan değiştirmek isteyebilirsiniz. 
Son olarak düzenleme yaptıktan sonra imha kitimizin oyun içinde rengi değiştirdiğimiz renkte görünecektir.
Bu konuda nette çalışma yapan kişiler var google’dan gamebanana sitesini referans göstererek CS:GO GUI’leri diye aratıp bulabilirsiniz.Benimde kullandığımın SSlerini koydum link vermeyeceğim çünkü zaten az var kolaylıkla bulabilirsiniz.

Görüntüler ;


________________________________________________________________________________________ Counter-Strike : Global Offensive__________

Şimdilik bu kadar arkadaşlar.Grafiksel iyileştirme,düzenlemeler konusunda yeni bilgiler bulduğumda konuyu güncelleyeceğim.Eleştirilerinizi hoşgörüyle karşılarım sadece bahsetmek istediğiniz şey muhabbet gerektirecek birşeyse özel mesajı kullanmanız iyi olur konu kirlenmesin.
Not: Herkesçe bilinen ayarları(interpolasyon,rate gibi) ekleme gereği duymadım zira yıllar oldu artık bilmeyen kalmamıştır diye düşünüyorum.
Eksik olduğum veya hatalı yazdığım yerler varsa affola,söylerseniz düzeltirim.
ALINTIDIR…

Bir önceki yazımız olan 22.05.2013 Güncelleme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

8 yorum

 1. merhaba bu kodları rekabetçi modunda yazarsam eger vac ban alırmıyım ?

  • Bu kodlardan dolayı ban yiyeni görmedim 🙂

  • Kardeş bu oyunun sen bunları düzenleyerek oynayabilirsin dediği kodlar.Hani vac ban atçak olsalar o kodları koymazlardı.
   O renk değiştirme şeyini bilemem ama diğerleri güvenlidir. Zaten rekabetçide yazamıcağın bazı kodlar yasaklı. Rekabetçide nekadar yazarsan yaz işe yaramıyor mesela sv cheats açmak falan.

 2. Ya ben bir kod yazdim spnra oyun oynarken sag alttaki silahlar gozukmuyo biraz gozukup gidiyo nasil duzelticem

 3. kardeşim meraba ben atölyeden bi harita indirip crosshairimi ayarladım kendime göre normal oyun girerken sol üst köşede yazılar çıkıyor ne yapacağım bilmiyorum bi yardımcı olursa sevinirim

 4. Kardeş cs go silahın ismini skin kalitesinin renginde yapma kodunh biliyorsan soylermisin yani diyelim elinde kırmızı bi item var ismi de kirmizi oluyo bu kod.Verirsen sevinirim 😉

 5. güzel paylaşım teşekkürler

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.